• O czytaniu dzieciom

„Kto czyta książki, żyje podwójnie”

Umberto Eco

 

Jedną z ważnych inwestycji w rozwój dziecka jest czytanie mu książek! W filmach i grach komputerowych dziecko ma wszystko podane na tacy – nie musi mentalni wysilać się, by zrozumieć przekaz. Książki rozwijają wyobraźnię, uczą wyciągania wniosków, pozwalają lepiej rozumieć świat – przedstawione  w nich postacie i ich doświadczenia pozwalają kilkulatkowi zmierzyć się z sytuacjami znanymi z dnia codziennego i szybciej zaadaptować się do otaczającej rzeczywistości. Rozwój takich cech, jak kreatywność, twórczość czy empatia, to tylko niektóre zalety wynikające z czytania książek. Bardzo praktyczne znaczenia ma szybsze doskonalenie się umiejętności lingwistycznych dzieci, które już od najmłodszych lat zetknęły się z literaturą. Słuchanie książek, śledzenie wzrokiem tekstu, oglądanie ilustracji pozwala dziecku poznać zasady konstrukcji zdań, przyspiesza proces rozpoznawania liter, rozwija koncentrację uwagi i umiejętność wyłaniania informacji… – wszystko to przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania i generalnie lepszego radzenia sobie w szkole. Ponadto, wieczorna lektura pozwala dziecku wyciszyć się i uspokoić. Warto więc pielęgnować ten sposób spędzania wolnego czasu. Warto czytać dziecku codziennie!

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM to ogólnopolska kampania czytelnicza

 

WSZYSCY CHCEMY, ABY NASZE DZIECI WYROSŁY NA MĄDRYCH, DOBRYCH

I SZCZĘŚLIWYCH LUDZI.


Czytanie dziecku wpływa bardzo korzystnie na jego rozwój emocjonalny, uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnie, wydłuża przedział uwagi, poszerza i pogłębia wiedze, i pomaga w nauce, rozwija wrażliwość moralną, wycisza, wzmacnia poczucie własnej wartości, ma także moc budowania więzi międzypokoleniowej pomiędzy dziećmi a dorosłymi. W dobie braku czasu, dla dzieci codzienne wspólne spotkania z książką są nie do przecenienia!

Czytanie dziecku buduje jego bogate zasoby wewnętrzne i jest najlepszą witamina dla jego wszechstronnego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego. Czytanie jest także szczepionką przeciwko wielu zagrożeniom ze strony masowej kultury. Czytanie jest najtańszym sposobem na wychowanie wykształconego, kulturalnego, dobrego i szczęśliwego człowieka.

 

 

Dzieci uwielbiają czytanie.

 

Jeśli chcemy, by dzieci wyrosły na wykształconych, kulturalnych, mądrych i dobrych ludzi wychowujmy je w miłości do książek, codziennie czytając im dla przyjemności:   w domu, w przedszkolu i w szkole. O przyszłości naszego kraju zadecyduje poziom ludzi, których wychowujemy dziś.

 

W NASZYM PRZEDSZKOLU CZYTAMY !!!

 

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”.

Jim Trelease, autor „Read-Aloud Handbook” (Podręcznik głośnego czytania)

 

 

NIKT NIE RODZI SIĘ CZYTELNIKIEM, CZYTELNIKA TRZEBA WYCHOWAĆ,
CODZIENNIE CZYTAJĄC DZIECKU DLA PRZYJEMNOŚCI.

·         -Wprowadź rytuał głośnego czytania dziecku 20 minut dziennie.

·         -Jeśli dziecko o to prosi – wielokrotnie czytaj tę samą książkę lub wiersz.

·         -Pozwalaj na pytania, rozmowy, powrót do poprzedniej strony.

·         -Unikaj podziałów na książki dla chłopców i dla dziewcząt. Tzw. książki dla dziewcząt warto przeczytać zanim chłopiec zacznie się wstydzić „babskiej literatury”. Da mu to wgląd w słabo mu znany świat emocji.

·         -Bądź przykładem – dzieci powinny widzieć dorosłych zagłębionych we własnych lekturach książek i czasopism.

 

CZYTANIE POWINNO SIĘ DZIECKU ZAWSZE KOJARZYĆ Z RADOŚCIĄ, NIGDY Z PRZYMUSEM, KARĄ CZY NUDĄ.

 

Do czytania dziecku wybieraj odpowiednie książki:

·         -ciekawe dla dziecka

·         -napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną

·         -uczące racjonalnego myślenia

·         -niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, ludzi, innych istot, prawa

·         -promujące pozytywne wzorce postępowania

·         -dostosowane do wrażliwości dziecka – nie wzbudzające lęków i niepokojów

·         -unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp.

·         -budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie

 

Nie zmarnuj szansy swojego dziecka!

·         Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza.

·         Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie.

·         Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie, czytając dziecku na głos.

 

Czytanie dziecku jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek:

·         Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy.

·         Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.

·         Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem do telewizji i komputerów.

·         Więź z rodzicami, wzmocniona czytaniem, daje dziecku siłę do pokonywania wielu pokus i zagrożeń.

 

Czytaj dziecku 20 minut dziennie. Codziennie!

 

Anna Kędys

 

 

 

To też może Cię zainteresować...